Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri (İlk Gün)

Haziran 06, 2011

5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı

 

        Canlıların ilişkilerini sürdürdüğü ve karşılıklı bir dayanışma içinde bulundukları fiziklsel, biyolojik, sosyal, kültürel ve ekonomik bir ortam olan çevre, Dünya'da mevcut tüm değerleri ile bilrikte korunması gereken bir bütündür.

        Hızlı nüfus artışı, plansız sanayileşme ve kentleşme, ormanların yok edilmesi, nükleer denemeler, bölgesel savaşlar, verimi arttırmak adına kullanılan yapay gübreler ve ilaçlar çevreyi kirletmiştir.

        Bunu gören Dünya kamuoyu, çareler aramaya başlamış ve ilk defa 05-16 Haziran 1972 tarihinde Stockholm'de 113 ülkenin katılımı ile "Çevre ve İnsan" konulu bir toplantı yapılmıştır. Bu toplantının sonuçlarından biri de 5 Haziran'ın "Dünya Çevre Günü" olarak kutlanması kararıdır.

        Bu tarihten itibaren "Dünya Çevre Günü" Ülkemizde ve Dünyada çevre korumacılığının yaygınlaştırılması, çevresel kalitenin iyileştirilmesi ve aktif katılımın sağlanmasını amaçlayan ulusal ve küresel bilinçlendirme günü olarak kabul edilmektedir.

        Kalkınma ve rahat bir hayat yaşayabilmek her insanın hakkıdır. Ancak kalkınırken olumsız etkilere sebep olmamak veya hiç değilse meydana gelebilecek çevre sorunlarını en aza indirmek, gelecek kuşaklara karşı olan sorumluluğumuz ve çağdaş insan olarak kaçınılmaz görevimizdir.

        Sağlıklı ve güzel bir çevre için, elimizden gelen herşeyi yapacağınız inancıyla tüm halkımızın Dünya Çevre Gününü kutlar, Saygılar sunarım.

Ömer ALBAYRAK

İl Çevre ve Orman Müdürü

 

Hazırlanan Program çerçevesinde gerçekleştirilen ilk gün etkinlikleri (06.06.2011)

5 mayis dunya cevre gunu

5 haziran dunya cevre gunu 

Anıta Çelenk Sunulması, Saygı Duruşu ve İstikla Marşı

5 haziran dunya cevre gunu

Samsun Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy'un Makamında Ziyaret Edilmesi