Skip Navigation LinksAna Sayfa > Duyurular

Canlı Yayın İşbirliği Teklif Duyurusu

Mayıs 15, 2012

Canlı Yayın İşbirliği Teklif Duyurusu

Türkiye genelinde nesli tehlike altındaki türlerin korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde çeşitli türler için yaşamalanlarının bulunduğu belirli sayıdaki illerde Yaban Hayvanı Üretme İstasyonları tesis edilmiştir.
 
Bu kapsamda, eski yaşam alanlarına tekrar kazandırmak ve populasyonlarını dengelemek amacıyla Samsun ilinde bölgenin önemli kuş türlerinden Sülün için bir üretme istasyonu kurulmuştur.
 
Bölgenin sembolü olmuş Sülünün dev heykelleri Samsun Belediyeleri tarafından yaptırılarak, şehrin iki girişindeki kavşakların ortasına yerleştirilmek suretiyle buralarda sergilenmektedir.
 
Samsun ili Gelemen Sülün Üretme İstasyonunda her sene üretimi yapılarak yeni yavrular elde edilmekte ve bu yavrular bir sonraki yılın yavrularının anneleri olmaktadır. Bu döngü gerçekleştiğinde bir sene önceki ebeveynler doğal yaşam alanlarına kontrollü bir şekilde salınmaktadır.
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı Gelemen Sülün Üretme İstasyonundaki çıkım makinelerinden bir tanesine, içerisindeki aşırı neme ve sıcağa dayanıklı 2 adet kamera yerleştirilerek, iki farklı açıdan görüntüler alınıp tesise kurulacak 1 sunucuya bu görüntüler aktarılacaktır. Aktarılan görüntüler, Media Encoder kartları ile sıkıştırılıp sabit IP üzerinden yayını dağıtacak sunucu ile paylaşılacaktır. Yayını yapacak sunucu görüntüleri alıp web sayfasına gömerek yayını gerçekleştirecektir. Bu aşamada yoğun ziyaretçi trafiğinin yükü tesisteki düşük bant genişlikli bilgisayardan alınmış ve web yayınını yapan sunucunun alt yapısına aktarılmış olacaktır. Yayınlanan görüntü Bakanlığımız ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz resmi web sitelerinden de eşzamanlı olarak kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Projede işbirliği yapmak isteyen kuruluşlar tekliflerini en geç 20.05.2012 tarihine kadar canliyayin@ormansu.gov.tr e-posta adresine iletebilirler. Yayın karşılığında işbirliği yapılacak kuruluşa hiçbir ücret ödenmeyecek, teklifler değerlendirilirken teklifi veren kuruluşun web sitesinin günlük ortalama ziyaretçi sayısı baz alınacaktır.

 

T.C.Orman ve Su İşleri Bakanlığı