Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Kaçak Avcılara Ceza

Mart 11, 2011

 

    Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün spor amaçlı yapılmasına izin verdiği avcılığı suistimal edenlere Müdürlüğü'müzce 257.000TL para cezası verilmiştir.

    Örnek ve özel avlak alanları dışında av yapılması yasak olmasına rağmen bazı avcıların, bu yasak ve kurallara uymamakta ısrar ettiği tespit edilmiş, bu kapsamda Samsun il sınırlarında av sezonu boyunca kurallara uymadıkları ve fazla hayvan avladıkları tespit edilen 203 kişiye Müdürlüğümüzce 158.000TL idari paracezası ve vurdukları hayvan başına da 72.000TL tazminat olmak üzere toplam 257.000TL para cezası kesilmiştir.

    İl Müdürlüğümüz Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, sezon boyunca sürdürdüğü kaçak avcı takibine devam etmektedir. Kaçak avcı takibini sürdüren ekiplerimiz, sezon boyunca 225 avcının tüfeğine el koymuştur. Bunlardan 75 adedi daha önceden satılarak Hazine Bakanlığına gelir kaydedilmiş, yeni ele geçen 150 adet av tüfeğinin de satışı gerçekleştirilerek yaklaşık 50.000TL gelir hazineye aktarılacaktır.

    Av sezonu ile ilgili Çevre ve Orman Samsun İl Müdürü Ömer Albayrak, avcılığa spor amaçlı başlayıp hayvan katliamına dönüştürmek isteyenlere göz açtırılmayacağını belirterek, Hayvanların da yılın belli dönemlerinde üreme ve büyüme dönemleri olduğunu, "Avcılığı, sporun dışına çıkarıp bilinçsizce hareket eden, önüne gelen her hayvanı avlamak isteyen avcılarımız var. Bu bilinçsizce hareketler, hayvanlarımızın neslini tüketeceği gibi her yıl avlanacak hayvan sayısı da azaltıyor. Bunlara yönelik takiplerimizi sürdüreceğiz. Müdürlük olarak spor amaçlı avcılıkla uğraşanları destekliyoruz. Avcılığın sportif yönünün nasıl yapılacağı da kurallarla bellidir." dedi.

    Kaçak avlananları ihbar edin!
    Çevre ve Orman Samsun İl Müdürü Ömer Albayrak; Çevre ve Orman Bakanlığının 2010 - 2011 av sezonunun kapandığını açıklamasına rağmen avlananlar olduğunu hatırlatarak kaçak avcılığın yapıldığını görenlerin İl Müdürlüğümüz Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, Jandarma, 177 Orman İhbar Hattı, Orman İşletme Müdürlüğü, Saha Bekçisi, Emniyet Birimleri veya Fahri Av Müfettişlerine haber verilmesini istedi.